
Transformacja energetyczna to dziś jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją samorządy w całej Europie. Wołomin aktywnie przygotowuje się na nadchodzące zmiany, podejmując działania, które pozwolą dostosować lokalną infrastrukturę i usługi do nowych wymogów klimatycznych i energetycznych.
Głównym celem transformacji jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. W 2022 roku Polska wyemitowała ponad 318 milionów ton CO₂, z czego największy udział miały źródła związane z sektorem energetycznym. Równocześnie tylko 12,6% produkowanego w kraju ciepła pochodziło ze źródeł odnawialnych – głównie z biomasy. Aby osiągnąć unijne cele, konieczny będzie dynamiczny rozwój takich technologii jak geotermia, biogaz, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy magazyny ciepła.
W obliczu rosnących kosztów energii oraz wprowadzanych w Europie regulacji, gminy takie jak Wołomin będą odgrywać kluczową rolę we wspieraniu mieszkańców i dostosowywaniu przestrzeni publicznej do nowych realiów. Oczekiwane zmiany obejmują m.in. modernizację lokalnych systemów ciepłowniczych, poprawę efektywności energetycznej budynków publicznych oraz rozwój społeczności energetycznych.














































