Wołomin. Nowy rozdział przyjaźni polsko-rumuńskiej

Wizyta delegacji Rumunii w Ossowie

Przedstawiciele delegacji Rumunii z Sekretarz Stanu w MON Rumunii panią Simoną Cojocaru i zastępcą dyrektora Instytutu Badań Politycznych Historii Obronności oraz Historii Wojskowości Rumunii panem Manuelem Stanescu odwiedzili Wołomin. Goście spotkali się z Burmistrz Wołomina Elżbietą Radwan, odwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie oraz Samorządową Instytucję Kultury w Ossowie. Wizyta zbiegła się z trwającymi obchodami stulecia zawarcia sojuszu wojskowego między Polską a Rumunią. 

Delegacja Rumunii przyjęła zaproszenie od Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan. Podczas uroczystości władze gminy Wołomin przedstawiły przybyłym gościom uroczysty program obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w tym odsłonięcie tablicy pamiątkowej z podziękowaniem dla Rumunii za pomoc okazaną podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Spektakularne zwycięstwo nie byłoby możliwe bez pomocy bratnich narodów. Rumunia jako jedyne państwo przeprowadziła przez Europę transport broni i amunicji do Polski.

Podczas przemówień Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina podkreśliła trwającą współpracę pomiędzy państwami. Symboliczny wieniec pod pomnikiem poległych żołnierzy polskich w Bitwie Warszawskiej 1920 r. na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie złożyli Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina z Sekretarz Stanu w MON Rumunii panią Simoną Cojocaru z delegacją. Następnie w Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie prof. Michał Ceglarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas wykładu przybliżył obecnym gościom kontekst historycznej pomocy Rumunii dla Polski w 1920 roku.

To wielki zaszczyt gościć w gminie Wołomin tak znamienitych gości. Spotkanie w symbolicznym miejscu to podziękowanie za przychylność z 1920 roku i przyjaźń, która trwa do dziś.