Wyniki konkursu „Ogród przyjazny zwierzętom”

Wyniki konkursu „Ogród przyjazny zwierzętom”

Znamy już laureatów konkursu „Ogród przyjazny zwierzętom”! Przekonaliśmy się, że w gminie Wołomin nie brakuje miejsc przyjaznych ssakom, ptakom i owadom!

Podczas konkursu „Ogród przyjazny zwierzętom” szukaliśmy najlepszych, najładniejszych i najciekawszych rozwiązań służących przyrodzie! Mogły to być np. specjalne domki, hotele dla owadów, oczka wodne, dziuple, stare, próchniejące kłody drewna, zimowiska w postaci skrzynek lub hałd z liści, trawy lub mchu. W trakcie odwiedzin u osób, które zgłosiły się do udziału w naszym konkursie przekonaliśmy się, że nasi mieszkańcy są bardzo kreatywni i gościnni, a ich ogrody uwzględniają potrzeby różnych gatunków.

Podczas oceny Jury brało pod uwagę przede wszystkim:
• różnorodność gatunków i odmian występujących roślin, w tym udział gatunków, stanowiących bazę pokarmową dla zwierząt oraz owadów,
• obecność i liczbę miejsc przeznaczonych dla zwierząt, np. domków dla małych ssaków, hoteli dla owadów, oczek wodnych, dziupli, starych, próchniejących kłód drewna, zimowisk dla jeży w postaci skrzynek lub hałd z liści, trawy lub mchu, karmników dla ptaków, poidełek, budek lęgowych itp.
• ogólną estetykę ogródków.

W kategorii Najbardziej Przyjazny Zwierzętom Ogród wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce ex equo:
Pani Marzena Roguska-Marciniak (Wołomin);
Pani Bronisława Kułak (Stare Lipiny);
Pani Agnieszka Borkowska (Stare Lipiny);

II miejsce:
Pani Anna Kielak – Wiśniewska (Wołomin);

III miejsce ex equo:
Pani Jolanta Wojciechowska – Powaga (Stare Lipiny);
Pani Małgorzata Janasiak (Wołomin).

W kategorii Najbardziej Przyjazny Zwierzętom Balkon nie wpłynęło żadne zgłoszenie.

W ramach konkursu wyłoniono 3 pierwsze miejsca z uwagi, na fakt, iż wyróżniały się znacznie większą liczbą i różnorodnością miejsc przeznaczonych dla zwierząt oraz bogactwem i różnorodnością gatunków i odmian występujących roślin, które stanowią bazę pokarmową dla zwierząt i owadów. Ponadto stwierdzono również obecność zbiorników na deszczówkę. Ogrody zdobywców I miejsc wyróżniały się również większą estetyką na tle pozostałych ogrodów.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym! O terminie wręczenia nagród zwycięzcy zostaną poinformowani telefonicznie.

Zobacz galerię prezentującą niektóre rozwiązania, jakie nasi mieszkańcy stosują w swoich ogrodach (kliknij na fotografię, aby ją powiększyć):