Awaria prądu? Sprawdź co robić

Awaria prądu? Sprawdź co robić

W razie awarii prądu skontaktuj się z PGE korzystając z numeru pogotowia energetycznego 991 lub poprzez aplikację 991 Asistance (link do artykuły na temat aplikacji).

Nim sięgniesz po telefon sprawdź:
– czy nie jest to planowe wyłączenie związane z pracami modernizacyjnymi (link do strony z informacjami na ten temat). Mieszkańcy gminy Wołomin zaznaczają na stronie oddział Warszawa, rejon energetyczny Legionowo;
– czy sąsiedzi również nie mają energii elektrycznej,
– bezpieczniki w instalacji w mieszkaniu,
– bezpieczniki w tablicy licznikowo-bezpiecznikowej (złączu) – jeżeli nie potrafisz tego dokonać osobiście, poproś sąsiada lub elektryka:

– w budynkach wielorodzinnych (bloki, kamienice) najpierw zadzwoń do dyżurnego elektryka administracji ( nr tel. dostępny na tablicy ogłoszeń ADM),
– sprawdź – być może pomimo otrzymanego wezwania do zapłaty nie zapłaciłeś rachunku za energię?
– jeśli masz licznik przedpłatowy sprawdź, czy wykupiona porcja energii nie została już wykorzystana?

Jeśli sprawdziłeś bezpieczniki (są sprawne), Twoi sąsiedzi również nie mają energii – zadzwoń do Pogotowia Energetycznego – telefon 991 lub wyślij zgłoszenie poprzez aplikację 991 Asistance. Zgłoszenia wysyłaj również kiedy:
– zauważysz uszkodzenie linii energetycznej,
– zauważysz otwarte drzwi lub uszkodzone zamknięcie do urządzeń energetycznych,
– jesteś świadkiem kradzieży urządzeń energetycznych lub gdy widzisz, jak osoby postronne próbują manipulować przy urządzeniach energetyki.

Zgłoszenie o braku dostaw energii może zostać przyjęte, a pogotowie energetyczne może interweniować w sytuacji, gdy uszkodzeniu ulegnie sieć lub urządzenie będące własnością lub posiadające plomby PGE Dystrybucja. Wszystkie rozmowy/zgłoszenia z numerem 991 są rejestrowane (nagrywane).

Dokonując zgłoszenia należy koniecznie podać:
– na czym polega problem,
– dokładny adres miejsca wystąpienia awarii,
– imię i nazwisko, numer telefonu do kontaktu

Pamiętaj:
Nigdy nie powinieneś naprawiać usterek samodzielnie, jeśli nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji i wiedzy, gdyż nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniami elektrycznymi może skończyć się porażeniem.

Źródło: artykuł „Gdy zgaśnie światło” na stronie PGE (bezpośredni link do artykułu), data dostępu 22/02/2022