Dlaczego za dziki odpowiada starostwo?

Dlaczego za dziki odpowiada starostwo?

Dzik w poszukiwaniu pożywienia potrafi pokonać dystans nawet 40 km w ciągu jednej nocy! Zasięg jego bytowania zdecydowanie wykracza poza granice jednej gminy. Łatwy dostęp do jedzenia zachęca dziki do wizyt w okolicy zabudowań. Problem narasta wraz z rozwojem miast, które pochłaniają kolejne tereny, na których wcześniej bytowały zwierzęta.

Ponieważ dzika zwierzyna nie należy do żadnej z gmin – stanowi własność Skarbu Państwa – na wszelkie działania związane z dzikami potrzebne są stosowne zezwolenia. W imieniu Skarbu Państwa zezwolenia związane np. z dzikami wydaje starosta. Jest to m. in. decyzja na odstrzał redukcyjny, który starosta powierza Kołom Łowieckim, działającym na terenie danego obwodu łowieckiego.
Starosta może zlecić także odłowienie i transport dzików, jednak musi przy tym uwzględnić granice obwodu łowieckiego. Ten w przypadku Wołomina jest niewielki – wynosi niespełna 3,5 tys ha i graniczy bezpośrednio z terenami zamieszkałymi. Rozwiązanie jest doraźne, ponieważ dziki migrują i szybko wracają w ulubione lokalizacje lub znajdują nowe, w których mają bezproblemowy dostęp do pożywienia.

Aby wspomóc działania starostwa i zapewnić mieszkańcom gminy Wołomin bezpieczeństwo podjęliśmy szereg działań, aby zatrzymać dziki w lesie:
– akcje edukacyjne;
– opryski i dyspensery odstraszające zwierzynę w mieście jak i na terenie sołectw;
– monitoring zarośniętych i zaniedbanych posesji wraz z informowaniem ich właścicieli o zagrożeniu gromadzenia się na nich zwierzyny;
– wapnowanie trawników wzdłuż pasów drogowych;
– interwencje Straży Miejskiej w przypadku pojawienia się zwierzyny na terenach użyteczności publicznej oraz poprzez nakładanie mandatów na osoby dokarmiające dziki.

Żadna metoda nie rozwiązuje kompleksowo problemu – dziki wracają do miast, bo jest im tu dobrze‼️ Dlatego tak wiele zależy od zachowania każdego z nas:
– nie dokarmiaj dzikiej zwierzyny!
– odpowiednio zabezpiecz swoje odpady!
– stosuj dostępne preparaty odstraszające.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://wolomin.org/dziki/ (aktywny link)