Komentarz dotyczący wycinki drzew w dn. 1 grudnia 2023

Grafika - fragment zdjecia na którym widać auta i napis: DW 634

W sprawie drzew wyciętych dziś w pasie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 634 informujemy:
– Drzewa wycięte przy ul. 1 Maja (na wysokości sklepów Biedronka i Lidl) zostały wycięte bez zgody gminy i wbrew wcześniejszym ustaleniom pomiędzy gminą a Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Warszawie, który realizuje inwestycję.
– Wycinka została zatrzymana do poniedziałku wskutek natychmiastowej równoległej interwencji urzędników Urzędu Miejskiego w Wołominie (kontakt z inwestorem) i mieszkańców z Inicjatywy dla Drzew – Wołomin, którzy poczuli się zagrożeni trwającą w ciągu dnia wycinką dużych drzew bez stosownych zabezpieczeń.
– W sprawie dzisiejszej wycinki wystąpiliśmy do inwestora o pilne wyjaśnienia;
– Wiemy, że wykonawca ma prawo prowadzić wycinkę, ale liczyliśmy na więcej woli współpracy i poszanowania naszych ustaleń ze strony MZDW.
– 30 listopada br. Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie pomocy rzeczowej dla województwa mazowieckiego na sporządzenie dokumentacji dendrologicznej dla drzew, które chcemy uratować – czy MZDW da nam szansę na ich ocalenie? – My będziemy gotowi.
– 25 młodych drzew z terenu objętego inwestycją przesadzimy najszybciej jak to możliwe – ten proces jest w naszych rękach.

Do tematu wrócimy w poniedziałek. Dziś najważniejsze było przerwanie tych, niezgodnych z ustaleniami działań. Nadal liczymy na to, że część cennych drzew przy tej inwestycji uda się ochronić. Bez względu na okoliczności będziemy wnioskować o posadzenie przez MZDW jak największej liczby drzew na terenie objętym inwestycją lub w jej pobliżu. W tej sprawie na pewno poprze nas też zarząd SBM.