Informacja dotycząca aktualnych dostaw węgla

na zdjeciu hałda węgla i napis preferencyjny zakup węgla w gminie Wołomin

Minęły już ponad dwa miesiące od przystąpienia gminy Wołomin do pośredniczenia w sprzedaży węgla dla mieszkańców. W tym czasie przyjęliśmy 703 wnioski na 997,5 ton węgla łącznie.

Gminę Wołomin zaopatruje w węgiel, zgodnie z podpisaną umową – Polska Grupa Górnicza. Spółka do dziś dostarczyła do naszej gminy niespełna 155 ton węgla. Oznacza to, że większość mieszkańców nie otrzymała jeszcze swojego zamówienia.

Rozumiemy rosnące rozczarowanie wśród mieszkańców oczekujących na węgiel, dlatego musimy podkreślić, że gmina nie ma wpływu na terminy dostaw. Za dostarczenie węgla do składu w Zielonce, skąd węgiel trafia do Wołomina, odpowiedzialna jest wspomniana spółka Skarbu Państwa – Polska Grupa Górnicza. Dostawy docierają partiami, bez ustalonego z góry harmonogramu, przez co nie wiemy, w jakim terminie otrzymamy kolejną turę opału dla mieszkańców.

Dodatkowo, decyzją PGG obecnie realizowane są pierwsze zamówienia gmin. Przesyłane przez nas zwiększenia zapotrzebowania są wciąż rozpatrywane przez spółkę. Nie wiemy, kiedy zostaną uwzględnione, a wnioski od Państwa wciąż spływają. Wierzymy, że rząd wywiąże się z obietnicy i dostarczy tyle węgla, ile potrzebują nasi mieszkańcy. Gdyby jednak ktoś chciał przeznaczyć swój dodatek węglowy na zakup opału w innym składzie potwierdzamy, że jest to jak najbardziej możliwe. Z tym pytaniem zwracacie się Państwo najczęściej, dlatego informujemy, że nie ma żadnego obowiązku kupowania węgla za pośrednictwem gminy. Każdy mieszkaniec może wydać dodatek węglowy kupić węgiel w dowolnym miejscu!

Na zakończenie pragniemy jeszcze raz podkreślić, że nie mamy żadnego wpływu na terminy dostaw węgla. Prosimy o wyrozumiałość dla pracowników urzędu i Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie – oni nie są odpowiedzialni za obecną sytuację.